Czyste Powietrze

Spotkanie z Historia - 4 pokolenia Nowowarpian 24.01.2017

Zofia Szlacheta DODANO: 2017-01-27 17:14:47

Nowe Warpno.
I spotkanie z historią w sali miejskiego ratusza zorganizowane przez Klub Seniora i grupę animatorów przy wsparciu OWES i burmistrza. W spotkaniu brali udział mieszkańcy i uczniowie gimnazjum.
Basia Adamczyk, prowadząca spotkanie, przedstawiła w zarysie historię przesiedleń ludności po II wojnie światowej w wyniku decyzji politycznych mocarstw, odnosząc to do sytuacji lokalnej. Z Neuwarp - Nowego Warpna wysiedlono Niemców, a na ich miejsce sprowadzono wysiedlonych ze Wschodu Polaków i osadników wojskowych. Przez dwa lata, do 1947 r. Niemcy mieszkali z Polakami, a po wysiedleniu Niemców Polacy urządzali życie po swojemu. Pomagali im w tym pozostawieni niemieccy fachowcy, którzy uczyli Polaków m.in. zawodu szkutnika. Zaproszeni świadkowie historii, mieszkańcy powojennego Nowego Warpna: Piotr Budnik, Zbigniew Bartol, Ryszard Piórkowski, Władysława Siepciłko, Władysław Kiraga - mówili o trudach powojennego życia, szabrownictwie i organizacji rybołówstwa w nadgranicznym miasteczku, gdzie można się było dostać tylko ze specjalną przepustką. Wyjątkowym świadkiem był Uwe Conradt, który przybył na spotkanie ze swoją żoną Margit. Uwe był bezpośrednim świadkiem wysiedlenia Niemców i osobiście tego doświadczył jako 7 letni chłopiec. Po latach powrócił do Nowego Warpna i zamieszkał wśród Polaków.
Klimat pierwszych powojennych lat pokazuje historyczne zdjęcie, na którym są zarówno Polacy jak i Niemcy. Pierwszy z lewej Ferdinand Jung.

czytaj więcej →

JARMARK BOZONARODZENIOWY 2016

Zofia Szlacheta DODANO: 2016-12-18 08:36:54

NOWE WARPNO w dniu 16. 12.  2016 .

NARODZINY NOWEJ TRADYCJI NA RYNKU MIEJSKIM - "JARMARK  BOZONARODZENIOWO - NOWOROCZNY"

 

czytaj więcej →

70-lecie Szkoly Nowe Warpno

Zofia Szlacheta DODANO: 2016-09-25 10:42:00

W dniu 23 września br. Nowe Warpno świętowało Jubileusz 70-lecia powstania  szkoły. W programie obchodów znalazły się m.in. występy uczniów i wystawa kronik szkolnych, była to również doskonała okazja do spotkania się absolwentów szkoły oraz organizacji i osób z nią współpracujących. Po części oficjalnej, zgromadzeni goście zaproszeni zostali na słodki poczęstunek – tort urodzinowy.

czytaj więcej →

"Urodzinkowo"w Klubie Seniora

Zofia Szlacheta DODANO: 2016-06-26 14:50:47

Na spotkanie "Urodzinkowe" czerwcowych Jubilatów przygotowaliśmy piękną niespodziankę. Zaprosiliśmy zespół  " 1+2"  Seniorzy z Polic którzy  śpiewali dla nas . Bawiliśmy się razem śpiewając i tańcząc.  Nie zabrakło na stołach torta lampki szampana oraz różnych wypieków naszych Seniorów.

czytaj więcej →

e-Urząd

elektroniczny samorząd

Nagrody i wyróżnienia

Kalendarz imprez

Galerie fotografii

Schonisko dla Zwierząt w Dobrej

Nasz Kanał TV

Facebook


Ochotnicza Straż Pożarna

Ochotnicza Straż Pożarna