Burmistrz Altwarp Pani Inge Bocklage

Kamila Harnatkiewicz DODANO: 2021-03-29 11:16:32

 

Wczoraj dotarła do nas smutna wiadomość o śmierci Burmistrz Altwarp Pani Inge Bocklage, również właścicielki statku pływającego po Zatoce Nowowarpieńskiej, łącząc nasze miejscowości.

 

Inge Bocklage początkowo rozpoczęła działalność w sklepie wielobranżowym w Altwarp. W 1992 roku została dyrektorem zarządzającym Insel und Halligreederei, później znanego jako „Adler-Schiff” i tak firma żeglugowa Adler znalazła swój nowy dom w Altwarp - początkowo z jednym statkiem. Później jednak zrezygnowała ze swojego sklepu i całkowicie poświęciła się statkom Adler. Jej mąż Lothar pracował jako kapitan na pokładzie. Branża z turystami jednodniowymi rozkwitła, ponieważ w 1996 roku statki Adler rozpoczęły kurs do polskiego portu w Nowym Warpnie (Neuwarp). Każdego dnia do portu pielgrzymuje nawet 5000 osób, aby móc robić zakupy bezcłowe na pokładzie. Zachęcona sukcesem rada miejska podjęła w 1996 roku decyzję o rozbudowie portu, który wymaga pilnej renowacji i jest za mały dla napływu turystów. W 1999 roku port został rozbudowany o przystań promową XXL, ale nigdy nie został uruchomiony. 1 maja 2004 roku Polska przystępuje do Unii Europejskiej. Dla Inge Bocklage i jej zespołu Adler-Schiff rozszerzenie wspólnoty europejskiej oznaczało problem gospodarczy. Bezcłowy biznes rozpada się z dnia na dzień, atrakcja dla tysięcy turystów nagle zniknęła.

W 2010 roku firma żeglugowa Adler ma swój ostatni statek. Ale rezygnacja nie jest opcją dla rodziny Bocklage. Szukając nowej atrakcji dla Altwarp, Inge i Lothar Bocklage natrafiają na starą krajalnicę do krewetek. Tam, gdzie wcześniej odpływały duże parowce, „Lütt Matten” rozpoczyna swoje turystyczne wycieczki po lagunie kilka razy dziennie - i tak już od dziesięciu lat. W międzyczasie rodzina Bocklage powiększyła flotę. Wycieczki na pokładzie statkiem "Weisse Muschel" mogą podziwiać widok przy kawie i ciastku.

Inge Bocklage w 2019 roku została wybrana burmistrzem Altwarp i z zaangażowaniem kontynuowała pracę nad dalszym rozwojem regionu.

W czasie swojej drogi życiowej miała wiele kontaktów z naszymi mieszkańcami, zarówno tych przyjacielskich jak i służbowych. W roku 2019 w ratuszu Urzędu Gminy Nowe Warpno doszło do spotkania burmistrzów Nowego Warpna i Altwarp podczas którego kreślono plany dalszej przyszłej współpracy. W roku 2020 miało być organizowane w partnerstwie w Altwarp Święto Rybaka – jednak pandemia pokrzyżowała te plany. Zawsze była otwartą i pogodną osobą.

Pozostanie w naszej pamięci.

 

Część informacji pochodzi z artykułu pt.  "Da kamen Männer in schwarzen Anzügen" www.ndr.de

 

e-Urząd

elektroniczny samorząd

Nagrody i wyróżnienia

Kalendarz imprez

Galerie fotografii

Schonisko dla Zwierząt w Dobrej

Nasz Kanał TV

Facebook


Ochotnicza Straż Pożarna

Ochotnicza Straż Pożarna