XIX Polsko-Niemiecki Festyn Graniczny

Magdalena Zagrodzka DODANO: 2014-05-05 11:17:03

W czwartek 1 maja br. już po raz dziewiętnasty odbył się tradycyjny festyn graniczny organizowany przez Gminę Nowe Warpno wraz ze stroną niemiecką. Tym razem zabawa miała miejsce na terenie zielonym przy Alei Żeglarzy w Nowym Warpnie. Było dużo wspólnego śpiewania, zabawa, występy muzyczne i koncerty. 

Festyn oficjalnie rozpoczął się celebracją mszy ekumenicznej, którą odprawiał ks. proboszcz Waldemar Szczurowski oraz pastor Uwe Stegen prowadzący modlitwę Ojcze Nasz w języku niemieckim. Na chwilę przed liturgią wszystkich przybyłych do kościoła przywitał burmistrz Nowego Warpna Władysław Kiraga. Wśród gości obecni byli przedstawiciele władz niemieckich oraz między innymi starosta policki Leszek Guździoł, burmistrz Polic Władysław Diakun, przewodniczący Rady Miejskiej w Policach Witold Król, przedstawiciele służb mundurowych z-ca Komendanta Powiatowego Policji Arkadiusz Tomczak, z-ca Komendanta Powiatowego PSP Marek Gendek, Nadleśniczy Nadleśnictwa Trzebież Antoni Michnowicz oraz jego zastępca Tomasz Liśkiewicz.

Następnie, po mszy, zaproszeni goście oraz mieszkańcy udali się ulicami miasta w kierunku Alei Żeglarzy, gdzie rozpoczęła się część artystyczna festynu. Jako pierwsi na scenie ustawionej na pirsie pojawiły się dzieci z przedszkola „Złota Rybka” w Nowym Warpnie, które pod wodzą pani dyrektor Alicji Szumskiej wesoło zaśpiewały oficjalny hymn Nowego Warpna oraz autorską piosenkę o mieście. Następnie nieco starsi, uczniowie szkoły podstawowej, recytowali wiersze w językach polskim oraz niemieckim. Uczniom towarzyszyła pedagog Beata Komocka. Po nich wystąpiła młodzież z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, która przedstawiła inscenizację piosenek szantowych. Po części artystycznej „od przedszkolaka do starszaka” nowowarpieńskie występy zostały zwieńczone występem lokalnego zespołu „3 plus 1” w składzie Barbara Falkowska, Beata Komocka, Kasia Kobuszyńska oraz Zbigniew Kotuła. Grupa odśpiewała znane i lubiane ballady, m.in.: ‘Czerwone jabłuszko’, ‘Głęboka studzienka’, ‘Hej bystra woda’ oraz ‘Ukrainę’. Wspólnie z artystami śpiewali mieszkańcy, którzy zgromadzili się pod sceną.

Oprócz występów scenicznych, dla dzieci i młodzieży przygotowano darmowe atrakcje dmuchane zamki, byk rodeo a w przerwach między występami odbywały się konkursy sportowe oraz konkurs wiedzy o Gminie Nowe Warpno. Z kolei w kościele pw. św. Huberta w Karsznie odbył się wernisaż wystawy "Malarstwo Piotra Masłowskiego".

Przez dalszą cześć festynu swoje występy zaprezentowali wykonawcy niemieccy, Band Paul z Greifswaldu, kabaret  Musik Theater z Rostock oraz zespół Oldie Kings.

Jako gwiazda wieczoru na scenie wystąpiła skrzypaczka z Myśliborza Wielkiego Monika Wierciak, znana pod pseudonimem artystycznym MoNa.

I tak, przy muzyce skrzypiec, XIX Polsko-Niemiecki Festyn Graniczny zakończył się w późnych godzinach popołudniowych. Spotykamy się za rok tym razem już w Rieth!

Tekst: Dawid Mikulski Zdjęcia: Agnieszka Jaguszewska

Galeria zdjęć

e-Urząd

elektroniczny samorząd

Nagrody i wyróżnienia

Kalendarz imprez

Galerie fotografii

Schonisko dla Zwierząt w Dobrej

Nasz Kanał TV

Facebook


Ochotnicza Straż Pożarna

Ochotnicza Straż Pożarna