Euroregionalna Biesiada Rybna - Święto Leszcza

Marta Kanigowska DODANO: 2014-08-20 08:58:07

Trzecia sobota sierpnia w Nowym Warpnie już od 12 lat stoi pod znakiem Święta Leszcza – festynu rodzinnego połączonego z ucztowaniem, zabawą oraz występami estradowymi. W tym roku festyn dofinansowany był przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa w ramach Programu Operacyjnego Celu 3 „Europejska Współpraca Terytorialna” – „Współpraca Transgraniczna” Krajów Meklemburgia – Pomorze Przednie/ Brandenburgia i Rzeczypospolitej Polskiej (Województwo Zachodniopomorskie) 2007-2013, a dotąd lokalne Święto Leszcza odbyło się pod hasłem Euroregionalnej Biesiady Rybnej.

Euroregionalna Biesiada Rybna – Święto Leszcza  została zrealizowana przy ścisłej współpracy partnera zagranicznego z Gartz. W imprezie wzięło udział ponad sto osób z Niemiec, będących przedstawicielami zarówno samorządu jak i społeczności lokalnej.

Tradycyjnie pierwszym z punktów bogatego programu były Zawody Wędkarskie rozgrywane przy nabrzeżu bulwaru pod czujnym okiem Pana Stanisława Reteckiego. W zawodach mógł wziąć udział każdy w dwóch kategoriach konkursowych: junior oraz kategorii Open dla pozostałych.

W tym samym czasie za sceną ustawioną na nowowarpieńskim pirsie, na wodach jeziora rywalizowali ze sobą niemieccy jak i polscy żeglarze w wieku od 6 do 17 lat, którzy podczas zawodów mieli okazje do zaprezentowania swoich regionalnych tradycji i obyczajów żeglarskich oraz do nawiązania transgranicznych kontaktów. Regaty przeprowadzono zgodnie z obowiązującymi przepisami regatowymi w trzech klasach: Optimist, Laser oraz Omega.

W południe odbyła się uroczysta msza Św. w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Nowym Warpnie.

Uroczyste otwarcie festynu miało miejsce na scenie, na której pojawił się Robert Bochenko, znany prezenter radiowy, który wprowadzał poszczególne punkty programu oraz moderował przebieg biesiady. Po przywitaniu gości oficjalnych, turystów z Polski i z Niemiec oraz mieszkańców Gminy Nowe Warpno burmistrz miasta Władysław Kiraga oraz Frank Gotzmann burmistrz Gartz  uroczyście otworzyli Euroregionalną Biesiadę Rybną. Obok nich na scenie stanęli m.in. wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Wojciech Drożdż, starosta policki Leszek Guździoł, dyrektor Instytutu Rozwoju Regionalnego dr inż. Zbigniew Zychowicz, przewodniczący Rady Powiatu w Policach Zbigniew Kropidłowski, Komendant Powiatowy Policji w Policach Andrzej Zakrzewski. Następnie Bohdan Ronin Walknowski odznaczył burmistrza Nowego Warpna Władysława Kiragę Medalem Bractwa Wybrzeża nr 57 za utworzenie w Nowym Warpnie pierwszej w Polsce Alei Żeglarzy, w której podłożu wmurowane zostały płyty upamiętniające znanych żeglarzy. Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Wojciech Drożdż uhonorował wiceburmistrza Nowego Warpna Mirosława Tokarskiego pamiątkowym medalem okolicznościowym Województwa Zachodniopomorskiego.

W godzinach popołudniowych odbyło się odsłonięcie kolejnej tablicy pamiątkowej poświęconej kapitanowi jachtowemu Henrykowi Jaskule, pierwszemu Polakowi i trzeciemu żeglarzowi w historii światowego jachtingu, który samotnie, bez zawijania do portów, opłynął świat w latach 1979-1980, na jachcie „Dar Przemyśla” w 344 dni. Mosiężną tablicę oficjalnie odsłonili wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Wojciech Drożdż, starosta policki Leszek Guździoł, burmistrz miasta Władysław Kiraga, dyrektor Instytutu Rozwoju Regionalnego dr inż. Zbigniew Zychowicz oraz Bohdan Ronin Walknowski, który wykonał projekt odlewu tablicy.

W ramach biesiady nie mogło zabraknąć potraw rybnych oraz Zupy z Leszcza ważonej od 12 lat przez nowowarpieńskie Stowarzyszenie Pamięć i Tradycja. Przysmak rybny gotowali m.in.: Grażyna Kiraga, Iwona Moskal, Bożena Buczek, Jolanta Gotfryd, Anna Burba, Julia Kapeluszna, Piotr Sornat. Jak co roku odbyły się również konkursy kulinarne – Jury, w którym zasiedli wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Wojciech Drożdż, burmistrz Nowego Warpna Władysław Kiraga, burmistrz Gartz Frank Gotzmann, wiceburmistrz Nowego Warpna Mirosław Tokarski, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny Henryka Ewa Buciak oraz kierownik sekcji organizacyjno-administracyjnej Instytutu Rozwoju Regionalnego Ewa Borejszo, musiało ocenić potrawy przygotowane przez restauratorów oraz amatorów. Po degustacjach, Jury wyłoniło laureatów konkursów i tak w Konkursie dla Amatorów łososiowa fantazja Pani Anity Burby oraz w Konkursie dla Restauratorów sandacz w galarecie firmy gastronomicznej Gabriela Giluń okazały się najsmaczniejsze oraz najbardziej estetycznie podane. Zaraz potem nadszedł czas na konkurs w jedzeniu pierogów na czas, do którego udziału zgłosiło się jedenastu uczestników. Każdy z nich miał za zadanie zjeść 10 pierogów w jak najkrótszym czasie. Na zwycięzców wszystkich konkursów czekały atrakcyjne nagrody oraz dyplomy.

W czasie gdy Jury oceniało potrawy, wszyscy smakosze ryby mogli nieodpłatnie skosztować potraw wystawionych przez restauratorów, którzy ustawili swoje stoiska na terenie biesiady. Po prawej stronie Alei powstał jarmark, swoje produkty oferowali wystawcy biżuterii, obwarzanek, miodów, zabawek i wielu innych. Oczywiście nie zabrakło wędzonego leszcza.

Jak na każdej dobrej biesiadzie, również na Euroregionalnej Biesiadzie Rybnej – Święto Leszcza nie zabrakło odpowiedniej oprawy muzycznej, jako pierwsi na scenie pojawili się więc członkowie zespołu El Saffron, następnie tłumy poderwała do tańca grecka grupa artystów zespołu Orfeusz a w godzinach wieczornych atmosferę podgrzał Kozak System, zespół grający połączenie ukraińskiej i bałkańskiej muzyki. Serię estradowych występów na żywo zakończył znakomity występ skrzypaczki Moniki ‘MoNy’ Wierciak, artystki z Myśliborza Wielkiego. Na wszystkich fanów zabawy z ogniem czekał występ zespołu Hard Fire – znanego z efektownych popisów artystycznych. Pokaz miał miejsce na Placu przy Ratuszu Miejskim. W tym roku obejrzeliśmy pokaz z dodatkową narracją burmistrza Nowego Warpna – członkowie zespołu odegrali historię stanowiącą kanwę legend o Leszczu Nowowarpieńskim.

Uczestnicy biesiady jeszcze do wczesnych godzin rannych bawili się przy muzyce orkiestry Frama.

Autor: Dawid Mikulski Zdjęcia: Gracjan Broda

Galeria zdjęć

e-Urząd

elektroniczny samorząd

Nagrody i wyróżnienia

Kalendarz imprez

Galerie fotografii

Schonisko dla Zwierząt w Dobrej

Nasz Kanał TV

Facebook


Ochotnicza Straż Pożarna

Ochotnicza Straż Pożarna