Nowe Warpno w wirtualnej rzeczywistości - warsztaty modelowania w 3D

Marta Kanigowska DODANO: 2015-01-14 11:13:07

W październiku 2014 roku w dniach 8, 9 w Zespole Szkół w Nowym Warpnie, dzięki współpracy młodych architektów Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie z Gminą Nowe Warpno, odbyły się warsztaty z komputerowego modelowania w 3D.

W dobie internetu i dzięki takim narzędziom jak Google Earth możliwe jest oglądanie całego świata na ekranie własnego komputera. Do niedawna do prezentacji powierzchni Ziemi wykorzystywano wyłącznie zdjęcia satelitarne i lotnicze. Jednak od kilku lat do wirtualnego świata systematycznie dodawane są widoki panoramiczne, oraz trójwymiarowe budynki, dzięki którym użytkownicy mogą przechadzać się ulicami miast i czuć się tak, jakby byli tam w rzeczywistości. Niestety, tylko nieliczna grupa miast jest „odgórnie” modelowana w całości przez firmę Google. Zazwyczaj są to stolice najzamożniejszych krajów i ich największe aglomeracje. W przypadku takich miast jak Nowe Warpno cyfrową wizytówkę miasta muszą stworzyć sami mieszkańcy. I z tą nadzrzędną ideą  w Nowowarpieńskim Gimnazjum przeprowadzone zostały warsztaty z budowania modelu miasta w programie Sketchup.

Chcąc zbudować wirtualną, trójwymiarową mapę Nowego Warpna, uczestnicy warsztatów nauczyli się, jak nadawać kształt bryłom, detalom architektonicznym oraz w jaki sposób nanosić na nie tekstury, aby modele możliwie wiernie odzwierciedlały rzeczywistość. Efektem warsztatów jest trójwymiarowy model Nowego Warpna, który będzie można bezpłatnie oglądać na stronie miasta, oraz pobrać i wykorzystywać do celów graficznych lub projektowych.

Model ten ponadto pomocny będzie do dalszej eksploatacji: tworzenia aplikacji internetowych związanych z informacją turystyczną, informacją o rynku nieruchomości ale także da możliwość wydrukowania modelu miasta w trechnologi druku3d i odlania go w trwałym materiale np. brązie - jako mapy dla niewidomych.

Warsztaty napewno okazały się wielkim sukcesem dydaktycznym. Nie było najmniejszego problemu zaciekawieniem uczniów tematem, przekazaniem umiejęności modelowania, oraz z wykonaniem przez każdego z nich modeli domów i kamienic Nowego Warpna. 5 godzin minęło jak 15 min w atmosferze skupienia, pracy i zabawy! Prócz wspólnie zbudowanego wirtualnego modelu 3d  miasta, efektem najważniejszym warsztatów jest przedstawienie łatwych narzędzi projektowych,  inspiracja młodzieży mieszkającej w Nowym Warpnie, zaszczepienie pasji oraz zainteresowania dalszym rozwojem wiedzy i umiejętności w dziedzinie grafiki komputerowej oraz grafiki3D...a może studiów na Wydziale Budownictwa i Architektury? Kontakt z młodzieżą studencką współprowadzącą warsztaty, był doskonałą inspiracją dla gimnazjalistów do dalszego rozwoju i edukacji.

nauczyciel akademicki ZUT, mgr inż. arch. Szymon Olbrychowski

Zajęcia prowadzone były przez:
Szymonna Olbrychowskiego - inicjator projektu, Krystiana Bąkowskiego - koordynator projektu oraz Hannę Lipską i Pawła Krawczyka.

Wirtualny Model Nowego Warpna zbudowali gimnazjaliści:

Sandra Walendowska

Weronika Mroczek

Paweł Gawerski

Alicja Sójka

Mateusz Pieniawski

Grzegorz Zakrzewski

Kamil Jaszewski

Kamil Stobierski

Maciek Zatoka

Bogusław Baumgerter

Aleksandra Sośnierz

Elżbieta Kotuła

Filip Figura

Roksana Huba

Zuzanna Słomczyńska

Dariusz Tomaniak

Marcin Krajewski

Michał Wnuk

Sebastian Krajewski

Karolina Sośnierz

Nikola Jaguszewska

Dominika Nizińska

Iga Andruszkiewicz

Szymon Jach

Efekty pracy:

 

Galeria zdjęć

e-Urząd

elektroniczny samorząd

Nagrody i wyróżnienia

Kalendarz imprez

Galerie fotografii

Schonisko dla Zwierząt w Dobrej

Nasz Kanał TV

Facebook


Ochotnicza Straż Pożarna

Ochotnicza Straż Pożarna