Międzynarodowe Warsztaty Chóralne

Mirosław Tokarski DODANO: 2012-08-22 19:00:34

W dniach od 13-go do 19-go sierpnia w Gminie Nowe Warpno odbyły się Międzynarodowe Warsztaty Chóralne. Była to druga z trzech imprez chóralnych, jakie odbywają się w tym roku w Nowym Warpnie. Pierwsza odbyła się w maju i był to Międzynarodowy Festiwal Chóralny.
Międzynarodowe Warsztaty Chóralne prowadzili wybitni wykładowcy Zbigniew Szablewski, Iwona Wiśniewska-Salamon, Ewa Rafałko i Ewa Szereda. W warsztatach wzięły udział: chór „Sonore” z Gostynia , chór „Koszalin Canta” z Koszalina, chór „Kanon” z Cewlina, chór męski „Akord” Cechu Stolarzy Swarzędzkich ze Swarzędza, chór „Beati Cantores” z Głogowa oraz chór „Horyzont” z Bruessow w Niemczech.

W trakcie warsztatów odbyło się sześć koncertów m.in. w Myśliborzu Wielkim, Nowym Warpnie (w kościele parafialnym oraz w kościele pw. św. Huberta) oraz w Policach (Jasienica) w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła.
Sami „warsztatowcy” wysoko oceniają organizację, pracę wykładowców, atmosferę, koncerty oraz piękno miejsca, w którym przyszło im spędzić kilka dni.
Koncert finałowy odbył się dzień wcześniej, podczas Festynu „Święto Leszcza”. Dzień później chóry ponownie wystąpiły podczas mszy, dając jej uroczystą oprawę. W koncercie tym wystąpili także soliści uczestniczący w warsztatach.
Koncert zgromadził wielu miłośników pieśni chóralnej z terenu gminy oraz gości festynu. Organizatorem warsztatów byli: Burmistrz Nowego Warpna, Stowarzyszenie „Razem” z Nowego Warpna, Zespół Wokalny „Akolada” i Chór Kameralny ZUT w Szczecinie. Patronat nad nimi objął Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego.
Dyrektorem artystycznym warsztatów była Iwona Wiśniewska - Salamon.
Uzupełenieniem koncertów chóralnych będzie I Ogólnopolski Festiwal Chórów i Zespołów Wokalnych III wieku. Odbędzie się on 27 października 2012 r., oczywiście w Nowym Warpnie.
Ogromny wpływ na możliwość realizacji Międzynarodowych Warsztatów Chóralnych w Nowym Warpnie miała przeprowadzona renowacja obiektu kościoła, która została zrealizowane w ramach projektu pn. „Renowacja zabytkowego XV-wiecznego Kościoła Parafialnego p.w. Wniebowzięcia NMP w Nowym Warpnie”. Przedmiotowe przedsięwzięcia inwestycyjne było współfinansowane przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.


tekst i zdjęcia: Mirosław Tokarski

Galeria zdjęć

e-Urząd

elektroniczny samorząd

Nagrody i wyróżnienia

Kalendarz imprez

Galerie fotografii

Schonisko dla Zwierząt w Dobrej

Nasz Kanał TV

Facebook


Ochotnicza Straż Pożarna

Ochotnicza Straż Pożarna