Festyn Święto Leszcza wygrał plebiscyt "Nasze Dobre z Pomorza"

Mirosław Tokarski DODANO: 2012-12-12 17:31:04

W dniu 07 grudnia 2012 r. w Hotelu Resort&Spa w Dźwirzynie odbyło się ogłoszenie wyników plebiscytu, jaki ogłosił „Głos Dziennik Pomorza” pt. „Nasze Dobre z Pomorza 2012”.
Decyzją kapituły w tym roku zwycięzcą plebiscytu w kategorii „produkt” został nowowarpieński Festyn „Święto Leszcza”. Festyn do konkursu zgłosił burmistrz Nowego Warpna.
Oprócz okolicznościowego dyplomu i statuetki, miasto Nowe Warpno otrzymało kampanię reklamową na portalach Mediów Regionalnych wartości 30 tys. złotych.
Nagrodę z rąk Ynony Husaim-Sobieckiej zastępcy redaktora naczelnego Głosu Dziennik Pomorza odebrał obecny na gali Burmistrz Nowego Warpna Władysław Kiraga.

Festyn „Święto Leszcza” był efektem poszukiwań najlepszej formy promocji miasta i gminy Nowe Warpno. Jego pomysłodawcą i głównym organizatorem był obecny burmistrz Nowego Warpna Władysław Kiraga.
Pierwszy festyn odbył się 21 sierpnia 2001 r. Środki na jego organizację były bardzo skromne, wkład budżetu gminy był zerowy. Całość kosztów tego festynu jak i kilku następnych, została pokryta z funduszy prywatnych Władysława Kiraga (wówczas członka Zarządu Gminy Nowe Warpno)oraz osób skupionych wokół niego w stowarzyszeniu nowowarpieńskim „Pamięć i Tradycja”. Tylko duże zaangażowanie tych osób pozwoliło na zorganizowanie pierwszych festynów. Burmistrz Kiraga na każdym kroku podkreśla i dziękuje im za ich bezinteresowną pomoc. Może liczyć na nią za każdym razem, gdy jest organizowane Święto Leszcza. W organizację festynu zaangażowało się też wielu sponsorów, firm i osób prywatnych. Do najważniejszych należeli niewątpliwie rybacy ze spółki CERTA w Trzebieży oraz Nowego Warpna, którzy byli głównymi sponsorami świerzych leszczy.
Od roku 2007 honorowy patronat nad festynem sprawowali: Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego i Starosta Powiatu Polickiego.
Festyn od samego początku gwarantował dobrą zabawę. Bogactwo atrakcji powoduje, że wszyscy znajdą tu coś dla siebie. Liczne konkursy z nagrodami, koncerty i wystawy powodowały, że z roku na rok w festynie uczestniczy coraz więcej osób. O festyn dopytują się nie tylko mieszkańcy gminy, ale coraz częściej mieszkańcy powiatu polickiego i Szczecina. Na czas festynu rezerwują sobie urlopy fani festynu z Polski i zagranicy. Wiedzą, że czeka ich świetna zabawa do wczesnych godzin rannych dnia następnego.
Scena festynu gościła wielu muzyków i wiele kabaretów. Występowały na niej obok siebie miejscowe talenty i sławy polskiej sceny. Biesiada i humor to także częsty element festynu. Liczne wystawy, darmowe place zabaw dla dzieci, stragany, prezentacje i pokazy. Konkursy z nagrodami, do których jako stałe należą: wędkarski, drwali, jedzenia pierogów na czas, wybór „Królowej Nocy - Dziewczyny Leszcza” oraz konkurs kulinarny.
Tradycją festynu jest doskonała kuchnia. Na ten dzień przygotowywane są potrawy z ryb na konkurs kulinarny. Po ocenie przez jury, każdy może bezpłatnie spróbować specjałów mistrzów kuchni. Niektóre z proponowanych potraw znalazły uznanie u gastronomików i zagościły w menu restauracji, które prowadzą. Niewątpliwym szlagierem kulinarnym jest jednak zupa z leszcza, którą przygotowuje w kuchni polowej żona burmistrza Grażyna Kiraga. O jakości tej zupy świadczy zawsze długa kolejka osób, którzy karnie ustawią się do kotła z zupą, czekając na swoją porcję.
Festyn stał się częścią Nowego Warpna, utożsamia się z nim wielu tutejszych mieszkańców oraz gości, którzy wychwalają niepowtarzalny charakter imprezy, czarujące otoczenie i jego radosny klimat.
Burmistrz Władysław Kiraga serdecznie dziękuje wszystkim osobom zaangażowanym w organizację festynu. Bez ich wielkiej pasji, wiary i zaangażowania festyn nie odniósłby takiego sukcesu. Obecnie jest to także ich osobisty sukces. Burmistrz Kiraga dziękuje też licznym sponsorom, którzy nie odmówili swojej pomocy szczególnie w początkowych latach organizacji festynu. 
Jednocześnie zaprasza wszystkich na następny festyn, który odbędzie się w dniu 17 sierpnia 2013 r. Festyn ten będzie jednym z elementów obchodów 750-lecia Nowego Warpna.

tekst: Mirosław Tokarski
zdjęcia: Radosław Koleśnik, Grzegorz Strzelecki i Mirosław Tokarski

Galeria zdjęć

e-Urząd

elektroniczny samorząd

Nagrody i wyróżnienia

Kalendarz imprez

Galerie fotografii

Schonisko dla Zwierząt w Dobrej

Nasz Kanał TV

Facebook


Ochotnicza Straż Pożarna

Ochotnicza Straż Pożarna