Związek Harcerstwa Polskiego

Mirosław Tokarski DODANO: 2012-06-27 12:48:35

W okresie PRL-u ZHP było praktycznie jedyną organizacją skautową, jaka działała na terenie kraju. Także w Nowym Warpnie funkcjonowała drużyna harcerska i zuchowa.

Po przemianach ustrojowych ZHP zniknęło z terenu gminy, aż do chwili, gdy w gminie zamieszkała harcmistrz Krystyna Czerwińska - Twarowska. W roku harcerskim 1998/1999 zawiązała razem z hm. Barbarą Wędrychowską - Szulc drużynę harcerską i gromadę zuchową przy Szkole Podstawowej w Nowym Warpnie.

Ówczesna dyrektor szkoły Halina Andruszkiewicz zezwoliła na to, aby zbiórki harcerskie odbywały się na terenie szkoły. Gdy z czasem harcerzy i zuchów przybywało, przenieśli się do budynku MOK.

Rok 2002/2003 to czas działalności "partyzanckiej". Pozbawieni możliwości spotykania sie w budynku MOK, harcerze i zuchy przenieśli swoje spotkania "pod chmurkę". Na szczęście dzięki wsparciu rodziców harcerzy z Podgrodzia udało im się przetrwać ciężkie czasy.

Harcerze zgrupowani w drużynie "Zielona 7" oraz zuchy z drużyny "Dzielnych Apaczów" iście z harcerską fantazją przetrwali najgorszy okres. Z pomocą przyszedł im ówczesny dyrektor OWR Podgrodzie a obecny wicestarosta Andrzej Bednarek. Wydzielił im z zasobów OWR budynek gospodarczy, w którym mogli się spotykać. Wprawdzie był z kominkiem, ale bez prądu i wody. Budynek nie był przypadkowy. W latach 80-tych miała tam siedzibę drużyna harcerska z ośrodka SOSW Podgrodzie. Dopiero w 2006 r. w harcówce pojawił się prąd, który sponsorował prywatnie ówczesny Przewodniczący Rady Miejskiej w Nowym Warpnie Władysław Kiraga.

Harcerze i zuchy z Gminy Nowe Warpno należą do Szczepu Ognia przy Hufcu Szczecin ZHP. Kadrę Szczepu stanowi kilku instruktorów. Kadrę uzupełniają drużynowi, przeszkoleni na kursach drużynowych.

Harcerze i zuchy z Nowego Warpna są widoczni wszędzie. Ich życie to nie tylko zbiórki, obozy i rajdy. Czynnie uczestniczą w życiu gminy. Chętnie włączają się w różnego rodzaju akcje, pomagają przy organizacji imprez gminnych. Ślad ich pracy widoczny jest również na stronach internetowych gminy. Trudno nie dostrzec ich działalności i pozytywnej energii, jaka od nich bije. Zawsze można na nich liczyć. W końcu jak mówi stare porzekadło "Na harcerzu można polegać jak na Zawiszy".

e-Urząd

elektroniczny samorząd

Nagrody i wyróżnienia

Galerie fotografii

Schonisko dla Zwierząt w Dobrej

Nasz Kanał TV

Facebook


Ochotnicza Straż Pożarna

Ochotnicza Straż Pożarna