Drogi rowerowe, szlaki turystyczne

Puszcza ze swoimi duktami stanowi doskonałe miejsce do uprawiania turystyki rowerowej, konnej oraz tak popularnego nordic walkingu.
Na terenie Gminy Nowe Warpno przebiegają malownicze szlaki, trasy turystyczne i drogi rowerowe:

 1. Szlak "Puszcza Wkrzańska" oznakowany w kolorze czerwonym. Jest to okrężny szlak rozpoczynający się i kończący przy pętli tramwajowej przy jeziorze Głębokim w Szczecinie. 

  Przebieg szlaku: Szczecin (jez. Głębokie), Wołczkowo, Dobra, Buk, Stolec, Rezerwat "Świdwie", Zalesie, Gajówka Podbrzezie, Dobieszczyn, Nowe Warpno, Warnołęka, Brzózki, Trzebież, Uniemyśl, Niekłończyca, Jasienica, Tatynia, Trzeszczyn (pomnik), Police, Siedlce, Leśno Górne, Pilchowo, Szczecin (jez. Głębokie).

  Całkowita długość szlaku wynosi 100 km, z czego 23 km na terenie gminy. Trasa szlaku prowadzi od skrzyżowania drogi wojewódzkiej nr 115 w relacji Dobieszczyn - Tanowo z drogą powiatową nr 0600Z w relacji Dobieszczyn - Nowe Warpno w kierunku Nowego Warpna a dalej prowadzi drogą wojewódzką nr 114 przez miejscowości Warnołęka i Brzózki aż do granic gminy na wysokości Trzebieży. Nawierzchnia szlaku na odcinku biegnącym przez gminę jest bitumiczna o bardzo dobrej jakości, jedynie przejazd przez miejscowość Brzózki wiąże się z jazdą po zabytkowym bruku. Na trasie znajdują się miejsca postojowe wyposażone w ławy i wiaty.
 2. Zintegrowany Szlak Turystyczny Powiatu Polickiego. Szlak przeznaczony jest dla miłośników wędrówek pieszych, rowerowych i konnych. Długość całego szlaku wynosi 68,5 km. Trasa, poprowadzona w całości po terenie Gminy Nowe Warpno, tworzy pętlę, którą w zależności od możliwości turysty podzielić można na etapy różnej długości i o różnym stopniu trudności.
 3. Ścieżka edukacji ekologicznej na odcinku pomiędzy drogą powiatową (0600Z) Nowe Warpno – Dobieszczyn a granicą polsko-niemiecką. Długa na 3,13 km ścieżka na całym odcinku została wyłożona nawierzchnią bitumiczną. Na trasie znajdują się drewniane ławki oraz tablice edukacji ekologicznej informujące o lokalnej faunie i florze. Biegnie przez dziewicze tereny Puszczy Wkrzańskiej na terenie objętym ochroną Natura 2000. Droga rowerowa prowadzi do przygranicznej rzeki Myśliborki skąd można wybrać się do niemieckiego Rieth.
  Ścieżka biegnie przez samo serce Puszczy Wkrzańskiej.
  Ławeczki usytuowane przy drodze.
  Końcowy odcinek ścieżki i przejście graniczne na rzece Myśliborce.
 4. Trasa rowerowa biegnąca wzdłuż starego nasypu kolejowego od ul. Polnej w Nowym Warpnie do drogi wojewódzkiej nr 114 (ul. Szczecińska). Długość drogi rowerowej to 3,41 km, a jej nawierzchnia jest w pełni bitumiczna. Na trasie ścieżki, dla rowerzystów, znajdują się tablice edukacji ekologicznej, miejsca postojowe i ławki. Z kolei od strony ulicy Polnej znajduje się plac zabaw a nieopodal przy ul. Wiejskiej obiekt rekreacyjny, który funkcjonuje jako zadaszony kort tenisowy latem i zadaszone lodowisko zimą.

Poniżej poglądowa mapa ścieżek, dróg rowerowych i szlaków turystycznych przebiegających na terenie Gminy Nowe Warpno.

Artykuł GS24.pl
Przewodnik rowerowy: Nowe Warpno, piękne miejsce tuż za rogiem. Zobacz wideo!

22.05 - środa

Brak wydarzeń w dniu dzisiejszym

Pomorze Zachodnie