Słowiański Park Historyczny Podgrodzie

Słowiański Park Historyczny PODGRODZIE to miejsce, gdzie można doświadczyć żywej lekcji historii. Zapraszamy do wspólnej podróży w czasie, przez malowniczy las, bujne łąki, mroczne zagajniki, podczas której będzie można zobaczyć jak wyglądało życie Słowian w okresie wczesnego średniowiecza (IX-XI w).

Pokazujemy jak wyglądała codzienność, praca, kultura i życie rodzinne Słowian. Na co dzień odwiedzających Park witają kozy, które stały się ulubieńcami dzieci z sąsiedztwa. Oprócz kóz w parku można poznać czarnego kozła, lisa, króliki. W niedługim czasie zawitają u nas również owce, daniele, bażanty, przepiórki i wiele innych. Posiadamy też miejsce ogniskowe, przy którym można spożyć strawę z kociołka, pieczone kiełbaski w otoczeniu drzew i dzikiej natury.

Od siedliska leśnego do grodu warownego

Park powstawać będzie etapowo odtwarzając rozwój osadnictwa od oddalonych od siebie siedzib, przez osady do grodu warownego. Celem inwestycji jest stworzenie oferty kulturalnej, edukacyjnej i rekreacyjnej. Uatrakcyjnienie oferty turystycznej regionu i zaspokojenie potrzeb lokalnej społeczności.

Etap I działalności Słowiańskiego Parku Historycznego zakłada powstanie siedlisk leśnych i wiejskich. Będzie można poznać średniowieczne stanowiska leśne takie jak węglarzy (półziemianka, mielerz, narzędzia, stanowisko dziegciu), stanowisko bartnika (narzędzia bartnicze, barć w trakcie dziania), stanowisko drwali (zabytkowe piły, siekiery), stanowisko myśliwego (szałas, broń, tablice z tropami).

Oprócz stanowisk leśnych dla odwiedzających dostępna będzie osada wiejska. Pokazane będzie jak w średniowieczu uprawiano pola, jakie zwierzęta hodowano, jak mieszkano, czym się zajmowano. W kolejnych etapach Park rozrośnie się w osady a następnie zbudowany będzie gród warowny.

Coś dla dużych, coś dla małych

Słowiański Park Historyczny w swojej ofercie przewiduje atrakcje zarówno dla dzieci jak i młodzieży i dorosłych. Organizuje festyny, imprezy okolicznościowe, zajęcia integracyjne, warsztaty dla szkół i przedszkoli, których celem jest przybliżenie społeczności naszej historii, problemy ochrony bioróżnorodności rodzimych gatunków zwierząt. Prowadzone są warsztaty i pokazy zarówno na terenie parku jak i w szkołach, przedszkolach. W planach mamy również powstanie grupy rekonstrukcyjnej dla różnych grup wiekowych.

Słowiański Park Historyczny prowadzony jest przez Fundację Knieja.

Godziny otwarcia: 

w okresie jesienno-zimowym zapraszamy do naszego Parku w soboty: 12:00 - do zmierzchu

Jeżeli chcesz nas odwiedzić w inny dzień zadzwoń, być może jesteśmy na miejscu i chętnie Cię ugościmy. Grupy zorganizowane zapraszamy po wcześniejszej rezerwacji terminu.

Tel: 781 590 151

e-mail: fundacja.knieja@gmail.com

Galeria zdjęć

15.07 - poniedziałek

Brak wydarzeń w dniu dzisiejszym

Pomorze Zachodnie