Warnołęka (do 1945 r. - Wahrlang), wieś sołecka, położona wzdłuż drogi 114 biegnącej od Tanowa przez Police, Trzebież do Nowego Warpna.

Wieś o charakterze rolniczo-turystycznym. W centrum Warnołęki jest sklep. Na północ od Warnołęki w odległości około 1 km położony jest Zalew Szczeciński.

Skręcając w prawo od głównej drogi w kierunku na Nowe Warpno możemy zobaczyć wybudowany na niewysokim wzgórzu kościół. Jest to kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej należący do parafii Nowe Warpno. Zabytkowa świątynia została wybudowana w XVIII wieku (przypuszczalnie w 1727 r.) w technice ryglowej z ryglową wieżą. Do roku 1945 była to świątynia ewangelicka. 26.08.1946 r. została poświęcona i od tego czasu jest użytkowana jako kościół rzymskokatolicki.

Wzniesiono go na planie prostokąta, od wschodu zamknięto go trójbocznie. Ściany postawiono na fundamentach z kamienia i podwalinie, w niej osadzono drewniane słupy. Konstrukcję podtrzymuje oczep i legary stropowe. Belki łączone są ryglami i zastrzałami. W części zachodniej znajduje się wieża, również o konstrukcji szkieletowej. Wieża jest zwieńczona hełmem w kształcie ostrosłupa z kulą i krzyżem.

Na wyposażenie świątyni składają się m.in. cynowy świecznik z 1740 r., empora chórowa i dzwon spiżowy z 1727 r, na wieży.

Teren okalający pełnił dawniej funkcje cmentarza, obecnie zachował się cenny starodrzew.

22.05 - środa

Brak wydarzeń w dniu dzisiejszym

Pomorze Zachodnie