Jak w każdym mieście tak i w Nowym Warpnie, ratusz oraz otaczający go plac to jego serce. W nim mieści się siedziba władz miejskich t.j. burmistrza i rady miejskiej.

Nieznana jest data wybudowania pierwszego ratusza w Nowym Warpnie. Pierwsza wzmianka o ratuszu pochodzi z roku 1556, gdy po pożarze miasta - jaki miał miejsce w roku 1555 - dzięki nadaniom księcia Filipa II (osada otrzymała m. in. prawa do wyspy Kahleberg – obecnie nazywa się ona Łysą Wyspą lub Ptasią Wyspą) przystąpiono do odbudowy miasta. 

Przy okazji tej odbudowy w dokumentach wspomina się również o gotyckim ratuszu. Pozostałością po gotyckim ratuszu są jego fundamenty.

Nowe Warpno wielokrotnie nawiedzały pożary. W następnym pożarze, w roku 1692 znów spłonął ratusz. Po nim, w 1697 roku wybudowano obecny ratusz. Rejestr zabytków określa go jako wybudowanego w stylu barokowym. Obiekt wzniesiono w powszechnie wówczas stosowanej technice szachulcowej (inaczej zwanej ryglowej, tzw. mur pruski).

Tradycyjna konstrukcja ryglowa szachulcowa jest ustrojem szkieletowym, w którym konstrukcję nośną stanowi szkielet drewniany. Na początku stosowano drewno dębowe, z czasem zaczęto wykorzystywać drewno iglaste. Przestrzeń między elementami szkieletu jest wypełniona materiałem niekonstrukcyjnym. Do jej wypełniania wykorzystywano mieszanki gliny, słomy i odpadów drzewnych. Innym materiałem stosowanym do wypełniania była cegła. Wypełnienie to sprawowało funkcję usztywniającą i stabilizującą. W przestrzeniach w których nie było elementów nośnych sytuowano otwory okienne i drzwiowe.

Szkielet nośny to belki poziome (podwaliny i oczepy), które są jego głównymi elementami oraz belki pionowe – słupy. Celem przyjęcia sił poziomych robiono skratowania, które tworzyły nieodkształcalne pola trójkątne.

Ratusz w Nowym Warpnie zachował w pełni formę bryły i kompozycję architektoniczną elewacji. Od chwili wybudowania, nieliczne remonty odnosiły się do renowacji elementów elewacji i niewielkich zmian wewnątrz budynku. Między innymi w roku 1885 wymieniono obicie drzwi, wymieniono część stropów piwnic, wzmocniono ściany wieży, wykonano nowe tynki elewacji.

Do północno-wschodniej ściany ratusza dostawiona jest XX-wieczna remiza strażacka. Najpierw w całości ryglowa. Obecnie mieszczą się tam biura urzędu gminy.

Ratusz od początku swojego istnienia był siedzibą władz miejskich. Także obecnie pełni swoją pierwotną funkcję. Jest obiektem unikatowym i najcenniejszym zabytkiem Nowego Warpna. Jest też chyba jedynym tego typu ratuszem w Polsce, który po dziś dzień pełni swoją funkcję.

Stoi on w północno-zachodniej części Nowego Warpna, pośrodku pl. Zwycięst­wa, ograniczonego od północnego-wschodu ul. Warszawską a od południowego-zachodu ul. Kościuszki. Przed frontem ratusza stoją okazałe lipy.

Ratusz osadzono na kamienno-ceglanych ławach fundamentowych, stanowiących pierwotnie posadowienie ratusza gotyckiego.

Szkielet konstrukcyjny ścian wykonany z drewna dębowego, utrzymanego w tonacji brunatnej. Kwatery międzyryglowe wypełniono cegłą ceramiczną.

Więźbę dachową wykonano w technice krokwiowo-jętkowej z obustronną podporą stolcową.

Podstawą konstrukcyjną hełmu wieży jest 8 słupów nośnych, stężonych krzyżującymi się zastrzałami i spiętych w dolnej części - w dwóch poziomach - kleszczami.

Na wieży znajduje się zegar, którego mechanizm został wyprodukowany w Berlinie w Turmuhren-Fabrik Georg Richter w roku 1922.

Sama wieża oraz sygnaturki byłej remizy pokryte są blachą ocynkowaną. Z wieży rozciąga się przepiękny widok na Jezioro Nowowarpieńskie, dzielnicę Podgrodzie, Altwarp i samo miasto. Niestety nie każdy może podziwiać widok z wieży, gdyż nie jest ona ogólnie dostępna - podobnie jak cały ratusz – dla turystów.

Wszystkich chętnych do zobaczenia panoramy zapraszam do odwiedzenia strony www.police360.pl, gdzie można zapoznać się z widokiem z wieży oraz z innymi panoramami z Gminy Nowe Warpno.

Ratusz został wpisany do rejestru zabytków. Jego kubatura wynosi około 2840 m 3, a powierzchnia zabudowy 285 m 2.

11.10 - piątek

Brak wydarzeń w dniu dzisiejszym

Pomorze Zachodnie